
Fennia x Framtidens stjärnor: Aukusti Paakkala är en naturbegåvning när det gäller att kombinera vardagsliv och idrott
14.1.2025
Fennia stöder Finlands Paralympiska Kommittés grupp Framtidens stjärnor. I den här artikeln skildrar vi gruppens unga idrottares berättelser och tar del av deras framtidsmål. Näst på tur att presenteras från 2024 års grupp är Aukusti Paakkala, en 17-årig parasimmare som representerar simföreningen Kangasalan Kuohu.
Aukusti Paakkala från Kangasala har känt sig hemma i vattnet sedan han var barn och är nu parasimmare i S6-klassen. Simhobbyn fick sin start redan lågstadieåldern när han började delta i en simgrupp för personer med funktionsnedsättning en gång i veckan. Hobbyn förde mig snabbt in på tävlingssim.
– Jag började i en simgrupp för personer med funktionsnedsättning en gång i veckan i lågstadieåldern. Jag var med i ungefär ett år och sedan gick jag vidare till en träningsgrupp, där jag deltog i ungefär fem år. Jag blev tillfrågad av träningsgruppen om jag ville prova på att delta i öppna parasimtävlingar med låg tröskel. Jag gillade dem, det var riktigt roligt. Det var så jag kom in på tävlingssim och sedan dess har jag varit med i samma tävlingsgrupp, säger Paakkala.
Paakkala nämner några silver- och bronsmedaljer i de finska mästerskapen som sina bästa prestationer i idrottskarriären. Dessutom har han trots sin unga ålder redan nått framgångar på internationell nivå i världsmästerskapen för kortväxta simmare. I dem har han tagit hem ett guld och tre silver.
Förutom de framstående resultaten ser han också alla de stora förbättringarna i sekunder på sina simsträckor som betydande mentala prestationer som ger motivation. När vi talar om motivationskällor lyfter han också fram sina förebilder:
– En ganska stor förebild för mig är Henrik Krogius. Han är också en kortväxt simmare från Helsingfors Simsällskap. Jag har varit ett fan av honom ganska länge, och är det fortfarande.
”Det största målet är att ta mig till Los Angeles 2028”
Aukusti döljer inte sin ambition när det gäller framtida mål. På kort sikt hoppas han kunna uppnå högsta möjliga WPS-poäng och hamna under tidsgränserna för till exempel Europamästerskapen. Det långsiktiga målet är dock de paralympiska spelen.
– Det största målet är att ta mig till Los Angeles 2028, säger Paakkala bestämt.
Samma mål har varit i tankarna hos flera av Framtidens stjärnor, till exempel friidrottaren Aamu Hulmi som presenterades förra gången. Lyckligtvis erbjuder gruppen Framtidens stjärnor utmärkta förutsättningar för detta. Tiden får utvisa vilka som slutligen väljs ut till det paralympiska landslaget 2028.

En bra balans mellan idrott och vardagsliv
Vid sidan av simträningen studerar Paakkala andra året på gymnasiet. Han är en naturbegåvning när det gäller att kombinera vardagsliv och idrott.
– Skolan slutar så att jag hinner hem först och sedan till träningen. Jag hinner göra skolarbetena efter eller till och med före träningen. Allt har gått smidigt och problemfritt, säger Paakkala.
Utöver idrotten ägnar Paakkala sin fritid åt att simma, träna på gym och umgås med vänner, och på vintern även i skidbacken. Framtidsplanerna omfattar inte bara en eventuell simkarriär utan även andra drömmar.
– Om simningen går tillräckligt bra skulle det naturligtvis vara en bra karriärmöjlighet, men efter gymnasiet funderar jag på att söka till handelshögskolan. Det skulle vara ett studiemål, säger Paakkala.
Framtidens stjärnor ger motivation och vänner
Paakkala har varit en del av gruppen Framtidens stjärnor sedan 2023, och erfarenheten har varit mycket givande för honom. Gruppen har inte bara gett nya vänner, utan också motivation till utveckling.
– Det har varit väldigt motiverande att se andra duktiga idrottare. Gruppandan har definitivt varit den bästa, sammanfattar Paakkala.
Stödet och coachningen från Framtidens stjärnor ger Paakkala verktygen för att nå sina mål. Gruppen ger honom möjlighet att växa som idrottare och förbereda honom för de internationella arenorna, ända fram till de paralympiska spelen.
Parasimning
- Simning är en sommarparalympisk gren för idrottare med rörelsenedsättning, synnedsättning eller utvecklingsstörning. Parasimreglerna följer de internationella simreglerna, med vissa undantag.
- Simmarna klassificeras utifrån deras funktionsförmåga. Det finns klasser för personer med rörelsenedsättning (1–10), synnedsättning (11–13) och utvecklingsstörning (14). Klasserna består av förutom siffran även bokstäverna ”S” eller ”SB”. Bokstäverna anger simstilen: S = frisim, fjärilssim och ryggsim, SB = bröstsim och SM = medley.
- I Finland ordnas varje år de finska mästerskapen på kortbana och långbana. Även GP-simtävlingarna har grenar för parasimmare. Parasimmare kan delta i alla nationella tävlingar.
Foto: Pasi Rahikka (Framtidens stjärnor)