Hyppää sisältöön
Fennian pääkonttorin julkisivu.

Fennian muutosneuvottelut päätökseen – asiakaslähtöisyyttä tukeva organisaatiorakenne voimaan 1.1.2026

6.11.2025

Fennian muutosneuvottelut kasvustrategiansa toteutumisen mahdollistamiseksi ovat päättyneet. Uudelleenorganisoitumisen seurauksena osa nykyisistä työtehtävistä päättyy ja uusia perustetaan. Muutokset kohdistuvat pääosin ylimpään ja keskijohtoon. Osaajat uusiin työtehtäviin pyritään löytämään lähtökohtaisesti sisäisin uudelleensijoituksin. Uusi organisaatiorakenne astuu voimaan 1.1.2026.

– Kasvustrategiamme toteuttamiseksi teemme kokonaisvaltaista uudistusta, joka koskee toimintamallia, organisaatiorakennetta, johtamista ja arjen käytäntöjä. Muutosneuvottelut käynnistettiin toimintamallista ja organisaation rakenteesta neuvottelemiseksi, Fennian toimitusjohtaja Hanna Hartikainen kertoo.

Muutosneuvotteluissa työnantaja esitteli ehdotuksensa uudeksi toimintamalliksi ja sitä tukevaksi organisaatiorakenteeksi. Muutosneuvottelut alkoivat 14.10. ja päättyivät 4.11.

– Uusi asiakaspolun eri vaiheet kokonaisvaltaisesti huomioiva toimintamalli yhdistää prosessit, ihmiset ja teknologian niin, että asiakas saa saumattoman kokemuksen koko palvelupolun ajan. Muutoksen tavoitteena on, että toimimme asiakaslähtöisemmin, tehokkaammin ja yhtenäisemmin kohti kestävää kasvua, Hartikainen selventää.

– Organisaatiomuutosten tavoitteena ovat entistä selkeämmät roolit, vastuut ja päätösvaltuudet.

Fennian muutosneuvotteluita ei käynnistetty taloudellisilla syillä, vaan lähtökohtana on ollut uudelleenorganisoituminen. Organisaatiorakenteen muutosten seurauksena työtehtäviä päättyy, samalla kun uusia tehtäviä perustetaan. Muutokset kohdistuvat pääosin ylimpään ja keskijohtoon. Osaajat uusiin työtehtäviin pyritään löytämään lähtökohtaisesti sisäisin uudelleensijoituksin.

Muutokset toimintamalliin ja organisoitumiseen eivät vaadi Fennian asiakkailta toimenpiteitä.

– Kiitän fennialaisia ja heidän edustajiaan rakentavista neuvotteluista. Uudistumisemme luo uusia mahdollisuuksia fennialaisille ja vahvistaa kykyämme vastata entistä paremmin omistaja-asiakkaidemme tarpeisiin ja odotuksiin, Hartikainen sanoo.

Auttoiko tämä sinua?

Jaa