Gå till innehållet
Buustaamos unga företagare i tävlingen Uskalla yrittää 2026

Fennia belönade unga företagare för bästa tjänst i tävlingen Våga vara företagsam

29.4.2026

Fennia deltog i evenemanget Våga vara företagsam för att belöna de vinnande företagarna i kategorin Bästa tjänst. Vinsten gick denna gång till Buustaamo från Tavastehus. Företaget hjälper små renoverings- och reparationsföretag med marknadsföring i sociala medier. Fennia är en långvarig partner till Ung företagsamhet och ekonomi NYT rf.

Tävlingen Våga vara företagsam är en del av programmet Ett år som företagare, där studerande på högstadiet och andra stadiet startar och driver ett eget företag under skolåret. Programmet ger unga en konkret möjlighet att pröva på företagande i praktiken samt utveckla arbetslivs- och ekonomikunskaper.

De bästa företagen (55) från regionala evenemang gick vidare till den nationella finalen, där ungdomarnas kompetens belönades i flera kategorier.

– Ungdomarnas idéer, mod och driv imponerar varje år. Det är fantastiskt att se hur passion resulterar i fungerande affärskoncept som svarar mot verkliga kundbehov, säger marknadsföringschef Kirsi Frilund-Holm som representerade Fennia i juryn.

Fennia var återigen med och belönade företaget i kategorin Bästa tjänst. Till vinnare utsågs Buustaamo från gymnasiet Hämeenlinnan lyseo i Tavastehus (företagarna på bilden med Kirsi och kundupplevelsechef Antti Hurtig från Fennia).

– Tjänsteprocessen för detta NYT-företag är grundligt genomtänkt från den första kontakten ända fram till slutet av processen. När processen har byggts upp har företaget analyserat olika marknadsföringskanaler och deras inverkan på affärsverksamheten samt utarbetat en tydlig och transparent prissättningsmodell. Företagsidén kombinerar utmärkt teamets kompetens, intäktsmodellen och den valda branschen. Vid utvecklingen av företagsidén och tjänsteprocessen har teamet också tagit tillvara den expertis som finns i närkretsen, motiverar Kirsi och Antti valet.

Förutom tävlingen spelar de erfarenheter som ungdomarna får en viktig roll. Programmet Ett år som företagare stärker självförtroendet, samarbetsfärdigheterna och tron på de egna möjligheterna – färdigheter som är användbara oavsett om den unga i framtiden väljer att bli företagare eller löntagare.

– Ett stort grattis till de unga företagarna för en välförtjänt seger i en högklassig tävling! För oss är samarbetet med NYT ett konkret sätt att stödja den nya generationen företagare och sänka tröskeln för att testa sina egna idéer i praktiken, sammanfattar Frilund-Holm.

Hjälpte det här dig?

Dela