Jos sinulla on Fenniakaskon vuokra-autovakuutus tai laaja vuokra-autovakuutus, korvaamme vuokra-auton käytöstä aiheutuneet kulut.
Kuluja korvataan, jos oma autosi on ajokelvoton tai korjattavana korvattavan kolari-, hirvivahinko-, ilkivalta-, palo-, varkaus-, pysäköinti-, eläinvahinko-, luonnonilmiö- tai lasivahingon takia.
Laaja vuokra-autovakuutus korvaa edellä mainitun lisäksi vuokra-auton kulut enintään 7 vuorokaudelta, jos matkasi autolla on keskeytynyt autopalveluvakuutuksesta korvattavan vahingon, kuten autoon tulleen vian tai vaurion vuoksi, ja autosi joudutaan hinauttamaan korjaamolle.
Korvauksena maksetaan menetetyiltä käyttöpäiviltä enintään sovitun ja vakuutuskirjassa mainitun kokoluokan mukaisen vuokra-auton vuokrauskulut.
Jos autosi lunastetaan, korvataan vuokrauskuluja enintään 14 vuorokaudelta.
Jos autosi korjataan, korvataan vuokrauskuluja enintään 30 vuorokaudelta. Tähän voi sisältyä varaosien odotusaikaa ja korjauksen alkamisen odotusaikaa enintään 7 vuorokautta kummankin osalta erikseen.
Jos autosi lasi vaihdetaan lasivakuutuksen perusteella, korvausta maksetaan yhdeltä vuorokaudelta. Jos autosi lasi korjataan, korvausta vuokra-autovakuutuksesta ei makseta lainkaan.
Vuokralleantaja
Fennialla on oikeus nimetä auton vuokralleantaja. Auto tulee vuokrata Fennian yhteistyökumppanilta Hertz-autovuokraamolta.
Jos autoa ei ole vuokrattu Hertziltä, vuokrauskuluja ei korvata.
Vuokra-auto korvataan menetetyiltä käyttöpäiviltä
Vuokra-auto korvataan vain menetetyiltä käyttöpäiviltä ja vahinkotarkastajan hyväksymältä korjausajalta korjauksen aloituspäivästä siihen asti, kun auto on korjaamolla valmis luovutettavaksi.
Vuokrauskuluja ei korvata menetetyiltä käyttöpäiviltä, jotka aiheutuvat asiakkaan omasta menettelystä tai korjaamon virheestä, viivästyksestä tai muusta huolimattomuudesta. Jos vaurioitunut auto on liikennekelpoinen, vuokra-auto korvataan vain todelliselta korjausajalta.