Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto

Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto

Valtakunnallinen yrittäjäpalkinto on vuosittain neljälle menestyvälle yrittäjälle jaettava tunnustus esimerkillisestä yrittäjyydestä. Vuodesta 1968 lähtien jaetun palkinnon saavat yritykset valitsee lautakunta, johon kuuluvat Suomen Yrittäjien, Suomalaisen Työn Liiton, Yksityisyrittäjäin Säätiön sekä Fennian edustajat.

Lue lisää yrittäjäpalkinnoista Suomen Yrittäjien sivuilta 

Valtakunnallisen yrittäjäpalkinnon saaneet yritykset

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

  • Agronic Oy, Erkki Kivelä ja Urpo Kuronen, Haapavesi  
  • Dynaset Oy, Reijo Karppinen, Ylöjärvi
  • Kokkolan Halpa-Halli Oy, Esko Ylinen, Kokkola
  • Mäkelä Alu Oy, Fredrik Mäkelä, Luoma-aho

2010

  • Finn-Savotta Oy, Allan ja Marjatta Halme, Karstula
  • Isojoen Konehalli Oy, Antti ja Raili Alakortes, Kauhajoki
  • Laitilan Wirvoitusjuomatehdas Oy, Markku Pilppula, Totti Salko, Jari Laiho ja Pekka Siivonen, Laitila
  • Vahterus Oy, Mauri ja Sinikka Kontu, Uusikaupunki

2009

  • Kuusamon Uistin Oy, Paavo Korpua ja Paavo Putila, Kuusamo
  • Laatukoru Oy, Keijo Silvan, Hyvinkää
  • Palvelukoti Rantakartano Oy, Kaarina Liljeström, Helsinki
  • Oy Snellman Ab, Kurt Snellman, Lars Snellman, Karl Snellman, Per Snellman ja Henry Snellman, Pietarsaari

2008

  • Myllyn Paras Oy, Pekka Savela, Hyvinkää
  • Sepa Oy, Seppo Ahonen, Keitele
  • Uutechnic Oy, Jouko Peränaho, Uusikaupunki
  • Veekmas Oy, Esa Halttunen, Tolosenmäki

2007

  • Avant Tecno Oy, Risto Käkelä, Ylöjärvi
  • Oy Finnsusp Ab, Olavi ja Liisa Nieminen, Lieto
  • FysioSporttis Oy, Sonja Tuomolin, Espoo
  • Insinööritoimisto Comatec Oy, Aulis Asikainen, Tampere

2006

  • Honkatarhat Oy, Timo Rapila, Honkajoki
  • Oy Orthex Ab, Kari ja Tiina Kallonen, Lohja
  • Tehomet Oy, Pentti Kettunen, Kangasniemi
  • Urho Viljanmaa Oy, Klaus Viljanmaa, Jalasjärvi

2005

  • Mantsinen Group Ltd Oy, Veli Mantsinen, Ylämylly
  • R-taso Oy, Tapio Törmänen, Raahe
  • Rödl&Partner Konsu Oy, Pirjo Karhu, Lappeenranta
  • Trafotek Oy, Trafo Group, Rauno Mattila, Kaarina

2004

  • Juustoportti Oy, Timo Keski-Kasari, Jalasjärvi
  • Lamor Corporation Ab, Böge Larsen, Porvoo
  • Pintos Oy, Jorma Pere, Eura
  • Vexve Oy, Jorma Nieminen, Vammala

2003

  • Hikinoro Oy, Kari Mäkelä, Vaajakoski
  • Kerman Savi Oy, Ilkka Paatero, Heinävesi
  • Polttimo Yhtiöt Oy, Harald Relander, Lahti
  • Raumaster Oy, Juhani Rasilainen, Kauko Einälä, Jouko Mäkilä, Jukka Ruohola, Esko Saarela, Rauma

2002

  • Hullu Poro Oy, Päivikki Palosaari, Kittilä
  • Miilukangas Ky, Erkki ja Anja Miilukangas, Raahe
  • Mitron Oy, Heino Ruottinen ja Juha Siitonen, Forssa
  • Moilas Oy, Juha Moilanen, Pieksämäen mlk

2001

  • Lumon Oy, Tapani Kinnunen, Kouvola
  • Profile component Oy, Marko Repo, Iisalmi
  • Seinäjoen Käyttöauto Oy, Jaakko Viitala, Seinäjoki
  • Tervakosken Puuhamaa Oyj, Erkki Mattila, Janakkala

2000

  • Broman Group Oy, Väinö H. Broman, Joensuu
  • Harvia Oy, Tapani Harvia, Muurame
  • Maaseudun Kone Oy-konserni, Ville ja Maija Isosaari, Ylihärmä
  • Serres Oy, Erkki ja Anneli Jyllilä, Kauhajoki

1999

  • Instrumentointi Oy, Finn Mattsson, Tampere
  • KTM-tekniikka Oy, Mikko Ojala, Kankaanpää
  • Palin Granit Oy ja Loimaan Kivi Oy, Reino Palin, Heikki Palin, Taivassalo
  • Pölkky Oy, Erkki Virranniemi, Kuusamo

1998

  • Eurokangas Oy, Kaija Ward, Lahti
  • Labko-Yhtiöt, Antero Virtanen, Kangasala
  • Oy Langh Ship Ab, Hans Langh, Piikkiö
  • Oy Woikoski Ab, Clas Palmberg, Voikoski

1997

  • Oy Paletti Ltd, Markku Laakso, Hämeenlinna
  • Scanfil Oy, Jorma J. Takanen, Sievi
  • Seicon Oy, Antti Peltoniemi, Jorma Holma, Seinäjoki
  • Vaahto Group, Ilkka Vaahto, Antti Vaahto, Heikki Vaahto ja Mikko Vaahto, Hollola

1996

  • Hesburger, Heikki Salmela, Kirsti Salmela, Turku
  • Lahden Autokori Oy, Kauko Saario, Juhani Saario, Nastola
  • Pyroll Group, Reino Uusitalo, Pyhtää
  • Trantex, Kaija Pöysti, Espoo

1995

  • Biolan Oy, Hannes Kariniemi, Pekka Kariniemi, Eura
  • Oy Veljekset Laakkonen, Reino Laakkonen, Yrjö Laakkonen, Joensuu
  • Sava-yhtiöt, Seppo Aho, Rovaniemi
  • Suni Oy, Viljo Suni, Tapani Suni, Lappeenranta

1994

  • Polar Electro Oy, Seppo Säynäjäkangas, Kempele
  • Sermet Oy, Eino Tuppurainen, Kiuruvesi
  • Tammen Koru Oy, Alpo Tammi, Turku
  • Veisto-Rakenne Rautio Oy, Kauko Rautio, Hannu Rautio ja Jouko Rautio, Mäntyharju

1993

  • Ingman Foods Oy Ab, Carl-Gustav Ingman, Sipoo
  • Lappset Group Oy, Antero Ikäheimo, Rovaniemi
  • Tammerneon Oy, Markku Koskenniemi, Tampere
  • Onni Vilkas Oy, Onni Vilkas, Kotka

1992

  • Tiivi Oy, Eero Niskanen, Haapajärvi
  • Bella Veneet Oy, Raimo Sonninen, Kuopio
  • Oy Lival Ab, Stig Lindström, Sipoo
  • Veljekset Keskinen Oy, Matti Keskinen, Tuuri

1991

  • Autorobot Ky, Olavi Venäläinen, Kuopio
  • Lääkäriasema Pulssi Oy, Sakari Alhopuro, Turku
  • Rocla Oy, Klas Stigzelius, Järvenpää
  • Weckmanin Konepaja Oy, Pekka ja Matti Weckman, Vierumäki

1990

  • Genelec Oy, Ilpo Martikainen, Iisalmi
  • Ab Rani Plast - Rani-Muovi Oy, Nils B. Ahlbäck, Terjärv
  • Esko Salo Ky, Esko Salo, Kauhajoki
  • Tapola Oy, Martti Tapola, Tampere

1989

  • Kuntoutusyhtymä, Pekka ja Ritva Niemi, Turku
  • Linnainmaa Oy, Matti Linnainmaa, Pori
  • Larox Oy, Nuutti Vartiainen, Lappeenranta
  • Lehtisepät Oy, Pekka ja Ilkka Seppä, Pieksämäki
  • Waldemar Bühler, henkilökohtainen palkinto, Helsinki

1988

  • Honkarakenne Oy, Reino, Yrjö, Nestori, Arvo ja Eino Saarelainen, Tuusula
  • Saarioinen Oy, Reino Avonius ja Pentti Avotie, Sahalahti
  • Sievin Jalkine Oy, Lauri Jokinen, Sievi
  • Stala Oy, Reino Rajamäki, Lahti

1987

  • Lillbackan Konepaja, Jorma Lillbacka, Kauhava
  • Pentik Ky, Anu ja Topi Pentikäinen, Posio
  • Toimialapalvelu Eilakaisla Oy, Eila Kaisla, Helsinki
  • Suomen Vuolukivi Oy, Reijo Vauhkonen, Juuka

1986

  • Isko Oy, Lauri Räsänen, Lappeenranta
  • Tavaratalo A. Jurvakainen Ky, Martti Jurvakainen, Muhos
  • Teräspeikko Oy, Makron Oy, Fixron Oy, Eimo Muovi Oy, Jalo Paananen, Lahti
  • Rivoli-yhtiöt, Ragni Rissanen, Helsinki

1985

  • Tuomo Halonen Ky, Tuomo Halonen, Toijala
  • Laukamo-Yhtiöt, Kai Laukamo, Somero
  • Palahalli Oy, Matti Aalto, Helsinki
  • Ponsse Oy, Einari Vidgren, Vieremä

1984

  • Aarikka Oy, Kaija Aarikka, Helsinki
  • Jyväs-Hyvä Oy, Olli Routti, Jyväskylä
  • Nilakkalohi Oy, Viljo Orpana, Tervo
  • RTV-Yhtymä  Oy, Karl-Gustaf Lindblom ja Tom Wiiala, Riihimäki

1983

  • Arne Berner, henkilökohtainen palkinto, Helsinki
  • Halton-Yhtiöt, Seppo Halttunen, Kausala
  • Oy Lillja Pile Ab, Torvald Lillja, Karjaa
  • Purso-Yhtiöt, Esko Ollila, Siuro
  • RKP - Rovaniemen Konepaja Timo Hietala Ky, Timo Hietala, Rovaniemi

1982

  • Ky Leo Laine, Leo Laine, Rauma
  • Oy Ensio Miettinen Ab, Ensi Mattila, Porvoo
  • Oy P.Nyholm Ab, Paul Nyholm, Vaasa
  • Tammet Oy, Pehr Sommar, Tammisaari

1981

  • Finn Karelia Virke Oy, Seppo Hyyppä, Orimattila
  • Helkama-yhtiöt, Eero Helkama, Helsinki
  • Levypyörä Oy, Lauri Lemettinen, Nastola
  • Suokone Oy, Reino Meriläinen, Sotkamo
  • Vaisala Oy, Viljo Väisälä, Vantaa
  • Erkki Raitala, henkilökohtainen palkinto, Hyvinkää

1980

  • Aine Oy, Veli Aine, Tornio
  • Rakennusyhtymä Mattinen-Niemelä Oy, Aarre Mattinen, Artturi Niemelä, Tampere
  • Pouttu Oy, Yrjö Pouttu, Kannus
  • Oy Talmu Ab, Taisto Lehti, Pertteli
  • Vierumäen Teollisuus Oy, Eino Kolli, Vierumäki

1979

  • Oy Visko Ab, Olov Barck, Hanko
  • Savonlinja Oy, Raimo O. Honkanen, Mikkeli
  • Irja Ketonen, henkilökohtainen palkinto, Turku
  • Tutta-Tuote, Laila Kokki, Jyväskylä
  • Isku Oy, Timo Vikström, Lahti

1978

  • Auto-Kumipalvelu Oy, Lauri Lindell, Hämeenlinna
  • Mety Oy, Heikki Harra, Ylöjärvi
  • Pakkasakku Oy, Olavi Pakkanen, Vantaa
  • Rakennusvoima Oy, P.K. Juntunen, Oulu

1977

  • Oy MK-Tuote Ab, Heikki Tavela, Helsinki
  • Piippo Oy, Matti Piippo, Lempäälä
  • Rakennustoimisto S.A.Tervo Oy, S.A. Tervo, Joensuu
  • Toiminimi Väinö Rautiainen, Väinö Rautiainen, Saarijärvi
  • Toiminimi E.J. Taanila, E.J. Taanila, Jaala

1976

  • Alavuden Puunjalostustehdas Oy, Svante Kurikka, Alavus
  • Eiri, Eino Riihelä Ky, Eino Riihelä, Lahti
  • Primo Oy, Sven Grahn, Helsinki
  • Tunturipyörä Oy, Eero ja Aarne Harkke, Turku

1975

  • Martela Oy, Matti Martela, Helsinki
  • K.Oras Oy, Erkki Paasikivi, Rauma
  • Rakennustoimisto Ruola Oy, Martti ja Urho Ruola, Turku
  • Rentto Oy, Onni K. Rentto, Hyvinkää
  • Tavaratalo L. Kela Oy, Lauri Kela, Oulu

1974

  • Are Oy, Kalle Heinonen, Jyväskylä
  • Asa Radio Oy, Arvo A. Sakrelius, Turku
  • Insinööritoimisto Jaakko Pöyry & Co Oy, Jaakko Pöyry, Helsinki
  • Oy Mainos Taucher Reklam Ab, P.H. Taucher, Helsinki
  • Piretta Oy, Veijo Koponen, Pirkko Koponen, Risto Lappalainen, Piippo Lappalainen, Kuopio

1973

  • Huurre Oy, Paavo V. Suominen, Ylöjärvi
  • Oy Pukeva, Ruben Jaari, Helsinki
  • Rederiaktiebolaget Sally, Algot Johansson, Maarianhamina
  • Sähkö Lähteenmäki, Iivari Lähteenmäki, Paimio
  • Veljekset Suutari Kauppapuutarha, Arvo ja Kyösti Suutari, Kymi

1972

  • Kemppi Oy, Martti Kemppi, Lahti
  • Lapponia Jewerly  Ltd - Kruunukoru Oy, Pekka Anttila, Helsinki
  • Marimekko Oy, Armi Ratia, Helsinki
  • Rakennustoimisto A. Puolimatka Oy, Armas Puolimatka, Turku
  • Emil Höglund, henkilökohtainen palkinto, Vaasa

1971

  • Hyvon - Kudeneule Oy, Aarne Karjalainen,  Hanko
  • Maalausliike Veljekset Alen, Harry Alen, Karkkila
  • Oy Navire Ab, Rainer Sjöström, Parainen
  • Salora Oy, F. A. Nordell, Salo
  • Oy Ulkomainos Ab, Ensio Hukkataival, Helsinki

1970

  • Kommandiittiyhtiö Amer-plast Suominen & Co, Sami Suominen, Vehmainen
  • Matti Eloranta & Co, Matti Eloranta, Halikko
  • Leipomo Hilden Oy, Heikki ja Lempi Hilden, Helsinki
  • Palkki-Pellos-Puhos Yhtiöt, Aarne Aarnio, Helsinki
  • Turo Oy, Oiva Turunen, Kuopio

1969

  • Väinö Paunu Oy, Wäinö Paunu, Tampere
  • Peltosalmen Konepaja Oy, Jussi Sarvela, Peltosalmi
  • Poro ja Riista Oy, Yrjö Alaruikka, Rovaniemi
  • Urheiluvaatetus Oy, Roger Störling, Kokkola
  • Wallac Oy, Jorma Wallasvaara, Turku
  • Ville Mattinen, henkilökohtainen palkinto, Helsinki

1968

  • Pikval Oy, Kauko Kaarenoja, Jyväskylä
  • Rapala Uistin, Ensio Rapala, Vääksy
  • T:mi Sidoste, Lauri Mölsä, Tampere
  • Oy Suomen Autoteollisuus Ab, Tor Nessling, Helsinki
  • Valon Kone Ky, Bruno Valo, Lohja
 Tulosta