Enligt statistiken utbryter årligen omkring 6000–7000 byggnadsbränder i Finland. I över 95 procent av de bränder där dödsfall inträffar är det fråga om ett bostadshus där elden kommit lös antingen på grund av rökning, vårdslöshet med eld eller som en följd av brand i en elektrisk apparat.
– I Finland är antalet dödsfall i samband med bränder högt även på internationell nivå, så vi behöver effektiva åtgärder för att öka människornas boendetrygghet, konstaterar Fennias verkställande direktör Antti Kuljukka.
– Ett av de intressantaste projekten är Tekniska högskolans och Konstindustriella högskolans gemensamma Lumifireprojekt som också Fennia stöder. I projektet kombineras teknisk forskning av hög klass och produktutveckling med finländsk design som ofta är en viktigt kriterium när det gäller bostadslokaler.
I Lumifire-släckaren ingår många centrala funktioner som är av vikt vid räddningsoperationer. Anordningen som i en lekmans ögon ser ut som en elegant formgiven armatur övervakar lokalen, varnar vid fara, identifierar en eventuell brand med hjälp av artificiell syn och utför en korrekt inriktad primärsläckning. Apparaten avger också vid behov fjärralarm.
– Lumifire-släckaren är ett nytt bevis på finländskt toppkunnande. Det viktigaste är att produkten har utvecklats så att den är förmånlig att installera i vilken typ av bostad som helst, säger Antti Kuljukka.
Ytterligare information:
- verkställande direktör Antti Kuljukka, tfn 010 503 6600
- säkerhetschef Yrjö Tykkyläinen, tfn 010 503 6540
- kommunikationsdirektör Pia Pohja, tfn 010 503 5345, gsm 040 545 7285
29.4.2010